Poesiomat a land art festival vdechly nový život zaniklé obci Königsmühle
Osada v Krušných horách po vysídlení německých obyvatel zmizela. Její příběh teď vypráví nový Poesiomat.
Svědectví a vzpomínky Rosemarie Ernst, poslední žijící rodačky z německé osady Königsmühle, zachycené v audionahrávce, takový je hlas nového Poesiomatu. Vypráví nejen o historii zaniklého místa po odsunu německých obyvatel z pohraničí, ale i o jeho kulturním dědictví. V češtině, němčině i nářečí krušnohorských Němců z něj uslyšíte místní pověsti, pohádky a písně.
Poesiomaty v krajině umísťuje Ondřej Kobza už téměř celou dekádu. Díky spolupráci s Fondem budoucnosti stojí také u osmi kostelů v bývalých Sudetech. Teď k nim přibyl Poesiomat v Königsmühle. Za přítomnosti pamětnice ho odhalili účastníci land art festivalu, který se tam koná každoročně.
V osadě Königsmühle (Královský mlýn) žilo před válkou několik desítek většinou německy mluvících obyvatel v sedmi usedlostech. Po jejich odsunu zmizela z mapy a z domů zbyly jen ruiny uprostřed opuštěné krajiny. Místo znovu objevil dokumentarista a znalec Krušných hor Petr Mikšíček, který tam založil i land art festival.
Letos je přijel pozdravit ředitel Fondu budoucnosti Tomáš Jelínek: „Na festivalu v Königsmühle se naprosto přirozeně prolíná čeština a němčina, hranice a čas zde nehraje roli, člověk potká umělce z Chomutova stejně jako z Annabergu a zaslechne příběhy dnešní i ty minulé. Proto si velmi vážíme aktivit Petra Mikšíčka a celého spolku DoKrajin.“
Fotky: Petr Mikšíček