24. května 2024

Projekt měsíce dubna 2024

Naladili se na společnou notu a hrálo jim to skvěle!

Projektem měsíce je koncert německých dětí ze Sächsische Mozart-Gesellschaft a českých žáků ze Základní umělecké školy v Chomutově. Společně vystoupili na Evropském festivalu v Trojzemí Hrádek nad Nisou – Žitava – Bogatynia při oslavách 20 let vstupu Česka do Evropské unie. A to rovnou na dvou koncertech – při zahájení na hlavním pódiu a později v cirkusovém stanu Hillersche Villa.

Foto: Jan Vidlička

Dlouho se na ně připravovali, nejdřív individuálně a v polovině dubna na veřejné zkoušce ve Státní škole pro nevidomé a slabozraké v Chemnitz (Saské Kamenici). Do práce se pustili se zápalem a společně se svými mentory vypilovali program od klasického Mozarta až po hity pop-music. Zlatým hřebem byla samozřejmě evropská hymna, Beethovenova Óda na radost.

Foto: Jan Vidlička

Sächsische Mozart-Gesellschaft a ZUŠ v Chomutově spolupracují už několik let a právě hudba byla pro děti od začátku společným jazykem, propojovala je a sbližovala. Navíc silné stránky každého z nich podporovali zkušení učitelé. Společný koncert při oslavách Evropského festivalu byl pro ně velkým zážitkem. Podle několika účastníků byla celková atmosféra akce skvělá a cítili se tam příjemně. Kromě toho mohli vnímat i propojení s Evropou na každém kroku, u stánku každé organizace, která se v Trojzemí prezentovala. Samozřejmě tam nechyběl ani Fond budoucnosti.

Foto: Jan Vidlička

Podpořené projekty