4. prosince 2023

Projekt měsíce listopadu 2023

Česko-německý výměnný stipendijní program pro spisovatele a spisovatelky

Výměnný stipendijní program pro české a německé spisovatele organizuje Pražský literární dům za laskavé podpory ČNFB už 14 let. Za tuto dobu jsme umožnili skoro stovce autorů, překladatelů a novinářů odjet do sousední země na stipendijní pobyt. Literární rezidence dávají vzniknout novým knihám a překladům, nedílnou součástí programu jsou rovněž veřejná autorská čtení a vedení stipendijního blogu.

V letošním listopadu pobývají na tvůrčí rezidenci hned tři spisovatelé. Petr Šesták odjel do hesenského Wiesbadenu, kde bude měsíc bydlet a psát ve Ville Clementine, sídle Hesenské literární rady. Naopak do Prahy přijel v rámci autorské výměny Nassir Djafari, který právě pracuje na knize s námětem z českých dějin. „Můj současný románový projekt se soustřeďuje na osud stoupence Pražského jara. Proto svůj stipendijní pobyt využívám k rešerším o roce 1968, k vyhledávání míst, kam pošlu svého protagonistu, k prohrabávání se v knihovnách a načerpávání místní atmosféry,“ popisuje Nassir Djafari.

Spisovatel Jaromír Typlt, který vedle psaní pracuje jako kurátor, získal na listopad měsíční stipendium do bavorského Norimberku. Na stipendijním programu oceňuje především délku pobytů a možnost navázat spolupráci s místními umělci: „Nejsem tu jako krátkodobý turista, ale na vymezenou dobu vlastně jako trvalý obyvatel, a to samozřejmě mění i úhel pohledu při zpracovávání zážitků v textech. Nemůžu pominout ani posun, který stipendijní pobyt způsobuje v mé odborné práci: získávám nové informace o tvorbě zdejších tvůrců art brut – nejčastěji handicapovaných umělců, tvořících v kreativních ateliérech.“

Navázané kontakty jsou pak nezřídka i počátkem další dlouhodobé přeshraniční spolupráce. Právě v Norimberku tak v sobotu 25. listopadu 2023 proběhlo společné autorské čtení Alžběty Stančákové, Josefa Straky a Roberta Krupara, tedy tří dřívějších účastníků výměnného programu, který organizujeme společně s městem Norimberk a Svazem německých spisovatelů a spisovatelek v regionu Střední Franky.

Více informací o spisovatelích:

Nassir Djafari: https://www.prag-aktuell.cz/blog/nassir-djafari

Jaromír Typlt: https://literarnidum.wordpress.com/category/jaromir-typlt-norimberk/

Petr Šesták: https://literarnidum.wordpress.com/category/petr-sestak/

Podpořené projekty