9. ledna 2024

Projekt měsíce prosince 2023

Vánoční koncert Ars Musica Vocalis v Břeclavi

Pěvecký sbor Polyfonia z Gymnázia Břeclav přivítal v předvánočním čase své přátele z partnerského gymnázia v německém Northeimu – sbor Ars Musica Vocalis a Corvi Jazzband.

Téměř celý týden se čeští i němečtí studenti věnovali nácviku společného vystoupení, ale také poznávání zajímavých míst našeho města a regionu a vzájemnému poznávání. Navštívili jsme břeclavskou synagogu, vánoční výstavu na zámku Valtice, a vyrazili jsme též na výlet do Brna. Většina německých studentů byla ubytována v hostitelských rodinách, což dává ideální příležitost jak k hlubšímu poznávání cizí kultury, tak ke vzniku osobních přátelství.

V pátek 15. 12. vyvrcholil náš projekt koncertem v zimní jízdárně valtického zámku. Na odpolední veřejné generálce studenti předvedli svůj program jako dárek pro seniory. Večer potom zazněl slavnostní Vánoční galakoncert s pestrým programem, v němž se střídaly jak žánry a nálady skladeb, tak účinkující na pódiu. Bezmála pět stovek posluchačů vytvořilo skvělou atmosféru a jejich potlesk byl mladým umělcům zaslouženou odměnou.

V sobotu se naši němečtí přátelé vydali na cestu domů, ale už teď se těšíme na další setkání, které by se mělo uskutečnit příští rok v Northeimu.

„Dlouhodobé partnerství našich sborů je podle mě učebnicovou ukázkou toho, jak by dobré sousedství Čechů a Němců mělo vypadat. Je krásné vidět usměvavé tváře mladých lidí, kteří pracují na společném díle a je krásné vidět, jak láska k hudbě a zpěvu spojuje národy.“ Martin Bartoš, tajemník sboru Polyfonia

Podpořené projekty