Stipendia
Akademický svět vždy prosperoval z mezinárodní výměny. Náš stipendijní program je určen pro české a německé studenty humanitních a společenskovědních oborů, kteří se ve svém studiu věnují česko-německým tématům. Chceme jim umožnit, aby obohatili svůj výzkum o perspektivy ze sousední země, aby se zapojili do česko-německé akademické výměny, rozšířili tím své obzory a k tomu získali možnost prohloubit znalost cizího jazyka, seznámit se s kulturou i všedním životem v zahraničí a také navázat nová, přeshraniční přátelství.
O stipendium Fondu budoucnosti se mohou ucházet studenti humanitních a společenskovědních oborů (historie, politologie, sociální vědy, právo, ekonomie, jazykověda, literární věda, kulturní studia, filosofie atd.) v bakalářských, magisterských i doktorandských studijních programech na českých a německých univerzitách.
Výše stipendia je měsíčně pro studenty magisterských a doktorských studijních programů 800 eur, pro studenty bakalářských programů 650 eur. Součástí stipendia je jednorázový příspěvek na studijní materiál a cestovní výlohy ve výši 800, resp. 650 eur.
Každoročně udělujeme osm stipendií (na jeden nebo na dva semestry).
Co je pro nás důležité
- mimořádný zájem o jazyk, každodenní život, akademický výzkum a kulturu sousední země
- seznámení se s akademickým světem v sousední zemi: srovnávání učebních a výzkumných metod
- vznik trvalých kontaktů a sítí mezi mladými vědci z obou zemí
Způsob podpory
Jazyk sousedů v originále, 850 eur měsíčně, 2× ročně
Program je primárně určen pro vysokoškolské studenty z Bavorska (především studující obor „Deutsch als Fremdsprache“), kteří chtějí po dobu 3–10 měsíců působit na českých základních a středních školách jako jazykoví asistenti při výuce němčiny. Přihlásit se však mohou také uchazeči z ostatních spolkových zemí.
Ve výjimečných a odůvodněných případech můžeme podpořit také zájemce z celého Německa, kteří mají ukončené středoškolské vzdělání (s maturitou) a ke studiu na VŠ se teprve chystají.
850 EUR
Měsíční výše stipendia
Stipendium je možné čerpat po dobu 3–10 měsíců.
Jak se ucházet o stipendium ČNFB?
1. Před podáním žádosti
Už před podáním žádosti si student sám vybere hostitelskou univerzitu, kontaktuje ji a vyžádá si od vysokoškolského učitele potvrzení, že se mu bude věnovat (viz níže bod č. 3, povinné přílohy žádosti).
2. Podání žádosti
- Žádost o stipendium podávejte ve svém mateřském jazyce prostřednictvím naší online aplikace.
- Nedílnou součástí online žádosti je Nástin výzkumného záměru (expozé) a níže uvedené povinné přílohy.
Nástin výzkumného záměru (expozé)
- Struktura a obsah záleží na druhu projektu.
- Součástí expozé musí být cíl projektu a motivace k němu. Dále doporučujeme popsat plánované členění studijního záměru, popis přístupu a metod, časový harmonogram a zdůvodnění, proč právě vybraná hostitelská univerzita může napomoci při práci na projektu.
- V žádosti je také vhodné zmínit to, jakým způsobem hodlá žadatel v budoucnu zhodnotit znalosti a schopnosti, které mu stipendium umožní získat.
- Minimální rozsah textu, který je napsán v mateřském jazyce žadatele, je 1 800 znaků (včetně mezer), maximální délka je 9 000 znaků (včetně mezer).
- V online formuláři vložte prosím text do pole „Popis projektu“.
3. Přílohy
Povinné:
- Potvrzení pedagoga hostitelské vysoké školy o tom, že se studentovi bude věnovat. Může mít formu neformálního dopisu od vysokoškolského pedagoga.
- Doporučení pedagoga domovské vysoké školy (v mateřském jazyce žadatele)
- Přehled o dosavadním průběhu studia, členěný podle semestrů
- Strukturovaný životopis uchazeče o stipendium
- Kopie maturitního vysvědčení
- Osvědčení o znalosti jazyka
Nepovinné:
- Plánovaný rozvrh přednášek, seminářů, kurzů atd. na hostitelské univerzitě
4. Rozhodnutí o udělení stipendia
- Nejdůležitějším výběrovým kritériem pro udělení stipendia Fondu budoucnosti je kvalita předkládaného výzkumného projektu a příslušného expozé. Výzkumný projekt by se měl věnovat česko-německé tématice a při hodnocení žádostí zohledňujeme také to, zda se dotyčný student česko-německým tématům již v minulosti věnoval, případně zda má v plánu se jim věnovat i po skončení zahraničního studijního pobytu. Při výběru vhodných kandidátů dále přihlížíme k dosavadním studijním výsledkům a úrovni znalosti jazyka.
- O udělení stipendia rozhodne nezávislá čtyřčlenná komise v březnu. Definitivní výběr provede správní rada FB v dubnu. Následně žadatele informujeme o tom, zda byla jejich žádost úspěšná, či nikoliv.
5. Na co myslet před a během stipendijního pobytu
Po příslibu udělení stipendia se student musí sám postarat o zápis na vybrané hostitelské univerzitě a zajistit si ubytování. Očekáváme, že stipendisté se zúčastní na hostitelské univerzitě výuky, a proto je vhodné dopředu se informovat o možnostech přihlášení na přednášky a semináře. Dále je vhodné informovat se o aktuálních ustanoveních o pobytu v hostitelské zemi (www.czech-embassy.de resp. prag.diplo.de), o případných dalších nákladech spojených se studiem a ověřit platnost zdravotního pojištění.
S ohledem na studium na domovské univerzitě je dobré si zjistit, co je zapotřebí pro uznání zápočtů a zkoušek složených v cizině.
Našim stipendistům přejeme, aby svůj zahraniční pobyt využili nejenom k realizaci svého výzkumného záměru, ale také k hlubšímu seznámení se sousední zemí a jejími obyvateli.
6. Povinnosti po návratu
Do dvou měsíců po ukončení zahraničního pobytu musí stipendista předložit závěrečnou zprávu o svém pobytu. Ta se skládá ze dvou částí: prezentace výsledků výzkumného projektu, jemuž se student v zahraniční věnoval, a reflexe osobní zkušenosti ze zahraničního pobytu. Délka závěrečné zprávy záleží na projektu, obvykle však má alespoň 15 stran. Pokud se jedná o bakalářskou, diplomovou nebo dizertační práci, je nutné ji předložit.
7. FAQ
Máte další otázky? Podívejte se na naše často kladené dotazy.
Podpořené projekty
Originální výstava v česko-německém pohraničí: Schön…
Výstava Schön hier. Architektura na venkově ukazuje, jak může architektura přispět k modernímu životu na venkově. více
Tandemové cyklistické soustředění pro osoby se zrakovým postižením
Parta cyklistů z Česka i Německa na tandemovém kole společně objevuje kouty České republiky. více
Ferdinand Hauser: Knedlíky und makkaroni. Vícejazyčnost…
Ferdinand Hauser se ve své diplomové práci věnoval výzvám, záludnostem a také možnostem, které vícejazyčný text překladatelům nabízí. více