30. dubna 2024

Význam Česko-německého fondu budoucnosti ocenili prezidenti Česka i Německa

Setkání německého a českého prezidenta na Pražském hradě, 29. 4. 2024, foto: Tomáš Fongus, KPR (Kancelář prezidenta republiky)

Setkání německého a českého prezidenta na Pražském hradě, 29. 4. 2024, foto: Tomáš Fongus, KPR (Kancelář prezidenta republiky)

Přeshraniční spolupráce a projekty musí pokračovat, na tom se shodli český a německý prezident při setkání na Pražském hradě (29. 4. 2024). Ocenili význam a práci Česko-německého fondu budoucnosti, který mnohé z těchto projektů podporuje už 26 let.

„Jedním z našich cílů do budoucnosti je také větší propojení se spolkovými zeměmi za naší hranicí, tedy s Bavorskem a Saskem, a zlepšení spolupráce, která je jednoznačně v zájmu států na obou stranách hranice. Cílem je nejen zlepšit život lidí v těchto regionech, ale také dosáhnout vyšší konkurenceschopnosti celého regionu. Rád bych v této souvislosti vyzdvihl existenci Česko-německého fondu budoucnosti jako platformy pro diskuse mezi občany a zeměmi.“
— Petr Pavel, prezident České republiky (Zdroj: ČT 24, tisková konference po jednání německého a českého prezidenta, 29. 4. 2024)

Do jejich jednání se promítla také aktuální témata, především válečné konflikty na Ukrajině a Blízkém východě. Vyslovili se pro užší spolupráci v ekonomice, energetice a kybernetické bezpečnosti. Oba prezidenti potvrdili, že česko-německé vztahy už nezatěžují stíny minulosti.

„Česko-německé vztahy nikdy nebyly lepší než dnes. A to říkám jako člověk, který si ještě pamatuje stav bilaterálních vztahů před 30 až 35 lety. Vím, že tehdy byla historická zátěž na našich bedrech mnohem větší.“
— Frank-Walter Steinmeier, německý prezident (Zdroj: ČT 24, tisková konference po jednání německého a českého prezidenta, 29. 4. 2024)

Podpořené projekty