Koncert pro pamětníky nacistického pronásledování
Velká symbolika a silný zážitek! Poslání koncertu pro pamětníky nacistického teroru na německém velvyslanectví se naplnilo. Jeden z našich společných projektů k 80. výročí konce druhé světové války.

Víc než 50 přeživších a jejich potomků se sešlo na slavnosti, kde si slova uznání vyslechli přímo od německého velvyslance Andrease Künneho. Společně s ním a dalšími významnými hosty si připomněli oběti války při poslechu hudby neboli „Lebensmelodien: Harmonie dějin“. Melodie, písně a skladby židovských skladatelů plné života znovu oživili muzikanti z Berlína. Studenti herectví z pražské DAMU je doplnili čtením ze vzpomínek obětí a pronásledovaných. Vznikl umělecký dialog odvahy a paměti pro všechny, kterým nacistický teror poznamenal životy. Symbolika naplnila reprezentativní sál Lobkowiczkého paláce, sídla německého velvyslanectví v Praze. Slavnostní a přitom komorní atmosféra se po koncertě proměnila v přátelská setkání. A zážitek, který si každý odnesl jako vzpomínku na 80. výročí konce poslední světové války. Co víc může vystihnout vývoj a dnešní podobu česko-německých vztahů.
Koncert na počest pamětníků nacistického pronásledování Už nikdy více! / Nie wieder! jsme uspořádali společně s Velvyslanectvím Spolkové republiky Německo v Praze, Nadačním fondem obětem holocaustu a Živou pamětí.
Přeživší holocaustu a nacistické perzekuce, nuceně nasazení, účastníci odboje proti hitlerovskému režimu – těm všem válka zasáhla do osudů. Desítky tisíc žijících obětí nacismu a nucených prací odškodnil Česko-německý fond budoucnosti na přelomu tisíciletí a dál nepřestává pečovat o jejich odkaz.
Pro poslední čtyři generace je druhá světová válka jednou z kapitol historie. Současně jsme ale poslední generací, která má neopakovatelnou příležitost mluvit s pamětníky dějinných událostí. Platí to i naopak, přeživší pamětníci mohou předávat svůj pohled a zkušenosti mladým lidem. Vzniká kontinuita, historická a kulturní paměť národa.
To bylo i poselství Michaely Vidlákové, přeživší holocaustu, která na úvod koncertu mluvila o své zkušenosti z Terezína: „K vítězství zla stačí, když proti němu slušní lidé nic nedělají. Vzpomínat na bezpráví nestačí, musí se něco dělat. To je můj apel: Dělejte něco proti zlu, aby nemohlo zvítězit.“