Česko-německý fond budoucnosti
česky deutsch

Média

Konference o česko-německém vzpomínání pro budoucnost: Zamyšlení nad společným směřováním v Evropě Tisková zpráva

Konference o česko-německém vzpomínání pro budoucnost: Zamyšlení nad společným směřováním v Evropě

V sobotu 22. listopadu 2014 se v Litoměřicích konala výroční konference Česko-německého diskusního fóra, jejíž název zněl „Česko-německé sousedství: Kultura vzpomínání pro budoucnost“. Politici, spisovatelé, odborníci, představitelé občanské společnosti a další pozvaní hosté se zabývali různými aktuálními odstíny historické paměti, která má ve vztazích mezi Čechy a Němci i v současnosti mimořádně velký význam. 

více
Hranice spojuje!  Česko-německý fond budoucnosti vyhlašuje nové téma roku Tisková zpráva

Hranice spojuje! Česko-německý fond budoucnosti vyhlašuje nové téma roku

Česko-německý fond budoucnosti vyhlašuje své téma pro rok 2015. Pod titulem „Hranice spojuje“ bude fond v příštím roce obzvláště podporovat projekty zaměřené na budování užších vazeb mezi Čechy a Němci v pohraničí. „Stále v pohraničí existují místa, kde lidé stojí – symbolicky řečeno – zády k sobě. Češi často čekají na řešení svých problémů z Prahy, Sasové a Bavoři z Drážďan, Mnichova či Berlína. A to chceme pomoci změnit a sousedy více propojit,“ uvádějí k výběru tématu ředitelé ČNFB Tomáš Jelínek a Joachim Bruss.

více
Saský předseda vlády Tillich navštívil na Pražském hradě výstavu o nucené práci v nacistické éře Tisková zpráva

Saský předseda vlády Tillich navštívil na Pražském hradě výstavu o nucené práci v nacistické éře

Během svého pobytu v Praze navštívil saský předseda vlády Stanislaw Tillich ve středu, 1. 10. 2014, mezinárodní putovní výstavu „Nucená práce. Němci, nuceně nasazení a válka“, která je v současné době instalována v Královském letohrádku na Pražském hradě. Delegaci tvořili mimo jiné Ivo Losman, zástupce ředitele Odboru států střední Evropy Ministerstva zahraničních věcí České republiky, Jiří Kuděla, generální konzul České republiky v Drážďanech, a zástupci svobodného státu Sasko. Rikola-Gunnar Lüttgenau, zatupující ředitel Nadace památníků Buchenwald a Mittelbau-Dora a současně kurátor výstavy, společně s ředitelem Česko-německého fondu budoucnosti Tomášem Jelínkem informovali o jejím vzniku, koncepci a obsahu. Putovní výstavu vytvořila Nadace památníků a její vznik iniciovala a financovala Nadace „Připomínka, odpovědnost a budoucnost“ (EVZ). Pořadatelem na české straně je Správa pražského hradu za podpory Česko-německého fondu budoucnosti.

více
„Spolkový ministr zahraničí Steinmeier diskutoval s mladými lidmi, kteří se angažují v projektech Česko-německého fondu budoucnosti“ Tisková zpráva

„Spolkový ministr zahraničí Steinmeier diskutoval s mladými lidmi, kteří se angažují v projektech Česko-německého fondu budoucnosti“

(Praha) Česko-německý fond budoucnosti (ČNFB) podpoří v příštím čtvrtletí celkem 108 přeshraničních projektů spolupráce. Rozhodla o tom správní rada v úterý a ve středu na svém zasedání na českém ministerstvu zahraničí. Na spolupráci české a německé občanské společnosti se tak uvolní finanční prostředky ve výši přes 12,5 miliónů korun. V rámci své návštěvy Prahy se spolkový ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier setkal také s předsedou správní rady a řediteli Tomášem Jelínkem a Joachimem Brussem. Jelínek Steinmeiera informoval o aktuální činnosti Fondu budoucnosti. Následně ministrovi zahraničí představili svou přeshraniční práci čeští a němečtí mladí lidé z projektů finančně podpořených Fondem budoucnosti.

více
Česko-německé fórum mládeže: Dobrodružství na téma vzdělávání vstupuje do druhého kola Tisková zpráva

Česko-německé fórum mládeže: Dobrodružství na téma vzdělávání vstupuje do druhého kola

Po vydařeném zahájení osmého funkčního období v Říčanech u Prahy se členové Česko-německého fóra mládeže znovu setkají na druhém plenárním zasedání v Drážďanech. Od 11. do 14. září 2014 se opět budou mladí lidé z obou sousedních zemí intenzivně zabývat svým současným titulním tématem „Jaké vzdělá(vá)ní potřebujeme?“ Na programu budou mít různé workshopy, interaktivní rallye po městě a diskuze.

více
 
Česko-německý fond budoucnosti