Česko-německý fond budoucnosti
česky deutsch

Média

Od oprav památek až po drogovou prevenci Z médií

Od oprav památek až po drogovou prevenci

Obnova památek představuje způsob, jak v pohraničí zachovat společné kulturní dědictví. Důležitá je nejen z „hmotného“ hlediska, ale i kvůli tomu, že při rekonstrukci nejrůznějších kostelů, kapliček či synagog mohou vzniknout nová česko-německá partnerství. Média v posledních době informovala hned o několika úspěšných opravách památek. Širší ohlas zaznamenává i zcela jiný druh česko-německé spolupráce – společná protidrogová prevence vyhlášená Česko-německým fondem budoucnosti (ČNFB) za téma roku 2014. Svědčí o tom mimo jiné i článek z Horáckých novin.

více
Unikátní nález v Terezíně Z médií

Unikátní nález v Terezíně

Česká i světová média v posledních dnech hojně informovala o unikátním nálezu v Terezíně. Při opravě střechy domu v Dlouhé ulici se podařilo nalézt osobní věci vězňů, kteří v tomto domě za druhé světové války bydleli. O stopy minulosti terezínského ghetta se dlouhodobě stará Spolek přátel a podporovatelů Terezína. Jeho činnost podporuje mimo jiné i Česko-německý fond budoucnosti.

více
Čtvrt století od přestřižení drátů. Česko-německý fond budoucnosti připomíná výročí symbolického otevření hranic a vyhlašuje nové téma roku Tisková zpráva

Čtvrt století od přestřižení drátů. Česko-německý fond budoucnosti připomíná výročí symbolického otevření hranic a vyhlašuje nové téma roku

Psal se 23. prosinec roku 1989, když ministři zahraničí Jiří Dienstbier a Hans-Dietrich Genscher v čele československé, respektive německé delegace u obce Nové Domky u Rozvadova přestřihli ostnaté dráty oddělující Čechy a Němce. Hranice se symbolicky otevřela. Zároveň tehdy skončila dějinná etapa, kdy vztahům mezi Československem a Spolkovou republikou Německo dominovala vzájemná nedůvěra. Ani dnes – o čtvrt století později – Česko-německý fond budoucnosti (ČNFB) nezapomíná na význam gesta, které doprovázelo začátek cesty Československa, respektive České republiky do sjednocené Evropy, a je si rovněž vědom, že příležitosti, jež otevřené hranice přinášejí, je nutné aktivně rozvíjet. Svým tématem roku 2015 pod názvem „Hranice spojuje“ se i proto zaměří právě na prohloubení bezprostřední přeshraniční spolupráce.

více
Ohlasy v tisku: Česko-německý fond budoucnosti zasedal ve Schwabachu (Bavorsko) Z médií
Česko-německý fond budoucnosti zasedal v bavorském Schwabachu Tisková zpráva

Česko-německý fond budoucnosti zasedal v bavorském Schwabachu

Radnice bavorského města Schwabach hostila v úterý a ve středu zasedání správní rady Česko-německého fondu budoucnosti (ČNFB). Správní rada při této příležitosti schválila poskytnutí 21,7 milionu korun pro 120 nových partnerských přeshraničních česko-německých projektů, které se týkají nejrůznějších oblastí – od obnovy památek přes programy pro mládež či odborné konference až po kulturu.

více
 
Česko-německý fond budoucnosti