Česko-německý fond budoucnosti
česky deutsch

Média

Česko-německý fond budoucnosti schválil 189 partnerských projektů

 
 

Tisková zpráva, 24. června 2015

Správní rada ČNFB a primátorka Prahy vyzdvihly význam partnerství hlavního města ČR s Berlínem, Hamburkem, Frankfurtem nad Mohanem a Norimberkem

(Praha) Celkem 23,3 milionu korun přidělených na 189 nových partnerských projektů. Takový je výsledek zasedání správní rady Česko-německého fondu budoucnosti, které v úterý a ve středu proběhlo v Praze. Schválené prostředky poputují na projekty z nejrůznějších oblastí – od kultury přes výměny mládeže až po partnerství obcí.   

Zasedání se uskutečnilo v rezidenci primátorky hlavního města Prahy na Mariánském náměstí. Praha si letos připomíná 25. výročí od vzniku partnerské spolupráce s Hamburkem, Frankfurtem nad Mohanem a Norimberkem. S Berlínem české hlavní město pojí obnovené vazby trvající 20 let. Primátorka Adriana Krnáčová uvedla, že i když se podobná partnerství v dnešní sjednocené Evropě mohou zdát jako samozřejmost, není tomu tak. „O porozumění mezi národy je nutné neustále pečovat. Proto oceňuji, že Česko-německý fond budoucnosti trvale podporuje rozvoj kontaktů mezi Čechy a Němci na nejrůznějších úrovních. Kontakty s našimi německými partnery jsou důležitým zdrojem inspirace.“   

Předsedkyně správní rady Kristina Larischová a její zástupce Albrecht Schläger připomněli, že pražské kulturní dějiny v minulosti společně tvořili Češi, Němci a Židé. „I v současnosti mnohé projekty podpořené Fondem budoucnosti úspěšně udržují a dále posilují česko-německý kulturní dialog i odkaz židovské kultury v českých zemích a partnerství mezi městy se na této spolupráci výrazně podílejí,“ uvedli. V kulturní oblasti správní rada schválila nejen některé tradiční projekty, nýbrž také řadu nových záměrů. 

Výběr z podpořených projektů

Festival opět představí výrazné divadelní počiny

Každoročně se jedná o jeden z vrcholů pražské kulturní sezóny. Pražský divadelní festival německého jazyka i v roce 2015 v české metropoli představí výrazné divadelní počiny z německy mluvících zemí. Dramaturgie přehlídky, která letos oslaví jubilejní 20. ročník, bude tradičně sázet na renomované soubory a tvůrce, kteří budou znovu nabízet inspiraci nejen pro pražské divadelní prostředí. ČNFB na festival přispěje částkou 110 000 eur.

Česko-německá kultura zdobí Drážďany a Ústí nad Labem

Divadelní představení, filmové projekce, koncert, výstavy nebo workshopy. Program Dnů české a německé kultury v Drážďanech a Ústí nad Labem je jako již tradičně velice pestrý. Málokterý projekt toho v minulosti udělal tolik pro upevňování česko-německé kulturní scény. Nastávající 17. ročník si jako obvykle klade za cíl lepší poznání sousední země a dává šanci mnoha mladým talentovaným umělcům. Na akci Fond vyčlení částku 40 000 eur.

Netradiční inscenace míří do Brém

Jsou proslulí originálními autorskými inscenacemi. Generační soubor českého divadla Vosto5 se netají tím, že se neustále pokouší hledat nové formy komunikace s divákem. Své umění bude nyní Vosto5 moci předvést v Brémách na festivalu globale° 2015, kde soubor předvede svou netradiční inscenaci či spíše divadelní happening s názvem Dechovka. Námět vychází ze skutečné historické události, kdy v obci Dobronín (Dobrenz) na Jihlavsku došlo v rámci živelného poválečného vyhánění k brutálnímu zavraždění skupiny místních Němců. Toto dokumentární divadlo nehledá viníky, nýbrž ztracenou paměť. Fond projekt podpoří částkou 9000 eur.

Český animátor představí v Hamburku své filmy

Výtvarník Jaroslav Nykl vytvořil řadu krátkých filmů. Mezi ně patří například Mokrá pohádka, Šedá pohádka nebo O sobecké žárovce Hedvice. S podporou ČNFB se tento český režisér amatérských animovaných filmů představí již podruhé v Hamburku. Stejně jako v roce 2013 jeho návštěvu připravila skupina filmových nadšenců sdružených v rámci Hamburger Filmwerkstatt. Nykl bude v Německu nejen prezentovat svou tvorbu, ale také diskutovat s diváky. Na projekt Fond budoucnosti přispěje částkou 1075 eur.    

Po stopách fotbalového klubu DFC Prag

Možná jde již dnes o trochu pozapomenutý oddíl. Klub s názvem DFC Prag se přitom poměrně výrazně od svého vzniku v 90. letech 19. století až do zániku před druhou světovou válkou zapsal do českých a německých fotbalových dějin. DFC Prag se v roce 1903 dostal až do finále prvního německého mistrovství, později působil několik sezón v nejvyšší československé soutěži. Činnost klubu nacisté nakonec zakázali kvůli tomu, že se jeho členové odmítali zapojit do činnosti Sudetoněmecké strany. Zástupci Iniciativy 1903 e. V. se chystají zavítat do Prahy, aby na DFC Prag zavzpomínali. Plánuje se repríza historického finále z roku 1903 VfB Leipzig – DFC Prag, instalace pamětní desky DFC Prag a tematická procházka po historických stadionech klubu. Na projekt, který připomíná, že německo-židovsko-česká Praha žila nejen literaturou, Fond budoucnosti přispěje 2000 eur.

Společně chráníme přírodu

Hranice spojuje! Tak zní název letošního tématu roku, které je zaměřené na inovativní projekty podporující vznik užších vazeb mezi Čechy a Němci žijícími v pohraničí. Přesně tento cíl si vytkl HeuHoj-Camp 2015, který se v létě bude konat ve východních Krušných horách. Oblast je útočištěm pro mnoho vzácných a chráněných druhů zvířat. Ve snaze zachovat typický ráz místní krajiny budou účastníci workcampu ve spolupráci se zemědělci kosit několik luk na německé i české straně. Akci doprovodí i kulturní program zaměřený na prohlubování kontaktů mezi Čechy a Němci. Široká místní veřejnost se kupříkladu bude moci 4. července účastnit sousedské slavnosti HeuHoj – Fest na Cínovci (Zinnwald), v jejímž rámci se uskuteční i představení divadelního souboru A BASTA! Fond budoucnosti na tento projekt vyčlení 14 000 eur.

Husova pouť 2015

Skupina poutníků s koňmi a povozy se vydá z hradu Krakovec u Rakovníka až do Kostnice. Folklorní spolek Guardia Broda Bohemicalis o.s. připravil originální projekt, který stovce českých a stovce německých účastníků umožní putovat po trase poslední cesty Jana Husa až do místa, kde byl před 600 lety upálen. Zhruba v polovině cesty je v Pommelsbrunnu u Hersbrucku plánovaná husovská výstava. Poutníci díky projektu získají větší znalosti o Husovi samotném, přispějí do současné česko-německé debaty o tomto církevním reformátorovi a jistě je také obohatí zážitek ze společného putování. ČNFB na projekt vyhradí 123 000 korun.

Více informací a kontakt:

Petr Janoušek

Mail: petr.janousek@fb.cz

GSM: +420 724 808 175

Tel: +420 283 850 512

Česko-německý fond budoucnosti schválil 189 partnerských projektů
 
Česko-německý fond budoucnosti schválil 189 partnerských projektů
 
Česko-německý fond budoucnosti schválil 189 partnerských projektů
 
Česko-německý fond budoucnosti schválil 189 partnerských projektů
 
 
zpět
 
 
Česko-německý fond budoucnosti