Česko-německý fond budoucnosti
česky deutsch

Publikace

Knižní projekt Jáchym Topol / Karel Cudlín: "Unterwegs in den Osten" (Cestou na východ)

Žadatel:
starfruit publications
Manfred Rothenberger
Hagenstraße 9
D-90461 Nürnberg
Partner projektu:
Jáchym Topol, Karel Cudlín
 
Cíl projektu "Unterwegs in den Osten" (Cestou na východ) je jak přímá, tak i napínavá dokumentace důležité části české historie, která – nejen v listopadu 1989 – odráží také kousek německé historie. Naším přáním bylo toto ukázat obecenstvu v Německu, obzvlášť mladé generaci.
 

Publikace „Unterwegs in den Osten“ (Cestou na východ ) je koprodukce renomovaného českého dokumentárního fotografa Karla Cudlína s Jáchymem Topolem, možná nejvýznamnějším českým autorem své generace.

Melancholické černobílé fotografie Karla Cudlína z Prahy, Čech a sousedních zemí na východě vyprávějí jako současný svědek českých dějin o vládě komunismu, archaických krajinách, o bídě a nouzi, ale také o společenské proměně, o síle lidskosti.

Jáchym Topol je v této knize „hlas fotografa“. Jeho texty vyprávějí příběhy v pozadí Cudlínových obrazů, které staví do kulturního a historického kontextu a vede čtenáře cestou slov do světa, který se v popsané formě rychle ztrácí.

Že v Německu existuje velký zájem se o tomto světě dozvědět více, svědčí nejenom velký ohlas na prezentaci knihy a výstavu Karla Cudlína v Norimberku (Heilig Geist Haus, Úřad pro mezinárodní vztahy města Norimberku, od 25. května do 19. července 2011) a v Mnichově (České centrum, od 21. listopadu 2011 do 12. ledna 2012), ale také mnoho pozitivních novinových článků (např. v Süddeutsche Zeitung, Nürnberger Zeitung, Photonews – Zeitung für Fotografie, ZEIT ONLINE, Deutschlandradio Kultur a v ZEIT MAGAZIN).

Za texty a fotky zodpovídají nositelé projektů.

 
zpět
 
 
Česko-německý fond budoucnosti