Česko-německý fond budoucnosti
česky deutsch

Mládež a školy

Zpět ke společným kořenům

Žadatel:
Grüne Schule grenzenlos e.V.
www.gruene-schule-grenzenlos.de
https://experiencezethau.wordpress.com
Partner projektu:
ZŠ J.Pešaty, Duchcov
http://www.zsjpesaty.cz
 
Cíl projektu Cílem bylo odstranění černobílého vnímání historicko-společenských událostí spojených s koncem 2. sv. války v oblasti Krušnohoří. Projekt se zaměřil na dopad na život místních lidí.
 

V roce 2015 si připomínáme 70. výročí od konce 2. sv. války, jejíž průběh a důsledky zasáhly snad každou rodinu. Ne jinak tomu bylo i v česko-německém pohraničí, Krušné hory nevyjímaje. Žákům a studentům se v hodinách dějepisu předkládají často jen číselné údaje, ale generace dnešních teenagerů si už jen těžko představuje, jak život v této pohnuté době vypadal. Projektový týden, který se uskutečnil první květnový týden v Zethau, měl za cíl abstraktní dojem z historie upravit. 

Aktivity byly připraveny s logickou návazností po dnech: „Poznávám, tedy jsem“ - „Objevuji, tedy jsem“ - „Komunikuji, tedy jsem“ - „Sdílím, tedy jsem“ - „Respektuji, tedy jsem“. Během týdne vznikl původní autorský film Zurück zu den gemeinsamen Wurzeln – To the Roots – Ke společným kořenům“, (28 min, s titulky). Slavnostní premiéra se uskutečnila za účasti studentů a veřejnosti 1. června 2015 v Zethau. Film je veřejně dostupný ke shlédnutí na internetu https://vimeo.com/129812914.

Projekt „Zpět ke společným kořenům“ přivedl ke spolupráci studenty ze ZŠ J. Pešaty (Duchcov), Oberschule a Gymnázia B.-von-Cotta (Brand-Erbisdorf). Do projektu se dále zapojila Grüne Schule grenzenlos, která působila v roli koordinátora celé akce, a sdružení Verband der Deutschen in Böhmen, Mähren und Schlesien – Region Erzgebirge und sein Vorland z Chomutova. Pozitivní hodnocení ze strany účastníků i širšího publika předčilo očekávání pořadatelů a film stále ještě rezonuje daleko za hranicemi Krušných hor.

Za texty a fotky zodpovídají nositelé projektů.

Zpět ke společným kořenům
 
Zpět ke společným kořenům
 
Zpět ke společným kořenům
 
Zpět ke společným kořenům
 
Zpět ke společným kořenům
 
Zpět ke společným kořenům
 
 
zpět
 
 
Česko-německý fond budoucnosti