Česko-německý fond budoucnosti
česky deutsch

Aktuality

Unikátní nález v Terezíně

Česká i světová média v posledních dnech hojně informovala o unikátním nálezu v Terezíně. Při opravě střechy domu v Dlouhé ulici se podařilo nalézt osobní věci vězňů, kteří v tomto domě za druhé světové války bydleli. O stopy minulosti terezínského ghetta se dlouhodobě stará Spolek přátel a podporovatelů Terezína. Jeho činnost podporuje mimo jiné i Česko-německý fond budoucnosti.

více

Čtvrt století od přestřižení drátů. Česko-německý fond budoucnosti připomíná výročí symbolického otevření hranic a vyhlašuje nové téma roku

Psal se 23. prosinec roku 1989, když ministři zahraničí Jiří Dienstbier a Hans-Dietrich Genscher v čele československé, respektive německé delegace u obce Nové Domky u Rozvadova přestřihli ostnaté dráty oddělující Čechy a Němce. Hranice se symbolicky otevřela. Zároveň tehdy skončila dějinná etapa, kdy vztahům mezi Československem a Spolkovou republikou Německo dominovala vzájemná nedůvěra. Ani dnes – o čtvrt století později – Česko-německý fond budoucnosti (ČNFB) nezapomíná na význam gesta, které doprovázelo začátek cesty Československa, respektive České republiky do sjednocené Evropy, a je si rovněž vědom, že příležitosti, jež otevřené hranice přinášejí, je nutné aktivně rozvíjet. Svým tématem roku 2015 pod názvem „Hranice spojuje“ se i proto zaměří právě na prohloubení bezprostřední přeshraniční spolupráce.

více

Oplocení židovského hřbitova v Sobědruhách je hotové

V pátek 28. listopadu 2014 zástupci Židovské obce Teplice, Česko-německého fondu budoucnosti a Freundeskreis Dresdner Synagoge převzali oplocený židovský hřbitov v Sobědruhách u Teplic. Skončila tak další etapa záchrany této významné kulturní památky Ústeckého kraje.

více

Česko-německý fond budoucnosti zasedal v bavorském Schwabachu

Radnice bavorského města Schwabach hostila v úterý a ve středu zasedání správní rady Česko-německého fondu budoucnosti (ČNFB). Správní rada při této příležitosti schválila poskytnutí 21,7 milionu korun pro 120 nových partnerských přeshraničních česko-německých projektů, které se týkají nejrůznějších oblastí – od obnovy památek přes programy pro mládež či odborné konference až po kulturu.

více
 
Česko-německý fond budoucnosti